Czarne lustro (2011)
Czarne lustro: Sezon 6 Czarne lustro Sezon 6, Odcinek 3
Odcinek Czarne lustro (2011)

Beyond the Sea

1h 20m
7,0 4 148
ocen
7,0 10 1 4148
Czarne lustro
powrót do forum s6e3

1. Dlaczego nie wysłano w kosmos po prostu replik?! Skoro są prawie tak sprawne jak człowiek
2. Można by zrobić kija replik zarówno na ziemi jak i w kosmosie patrz punkt1.
3. Taki program kosmiczny musiał kosztować miliardy, absurdalne jest to, że tak aparatura do transportowania jest u kogoś w domu bez chrony, nadzoru technicznego i chociażby awaryjnego zasilania itp itd.
4. Skoro mógł się transportować do ciała dżwsiego ;), mógł przecież do każdego innego i do innej repliki.
Gdyby to był Marvel to wybaczył bym wszystko, ale skoro chce zachowywać się realizm to musi to być przynajmniej tak konsekwentnie, żeby przeciętny widz bez znajomosci dzieciny się na dar zrobić w bambuko a tutaj kucha. Ale magiczny jak zwie jest.

berol

Też się dziwiłem cały czas, dlaczego nie wysłali replik w kosmos... Czekałem, aż to będzie wyjaśnione, ale niestety nie wyłapałem niczego takiego... Jak dla mnie to troche rozwala cały koncept filmu...

ocenił(a) serial na 8
lipa_na_filmwebie

Trochę?! To absolutnie zabiera przyjemność z oglądania.

lipa_na_filmwebie

W odcinku jest sporo niedopowiedzeń, jednak w sprawie niewysłania replik jest to powiedziane w prost. W scenie gdy Ross wychodzi z rodziną z kina, zdradza napotkanym "fanom" przyczynę dlaczego to człowiek został wysłany: "Ludzkie doświadczenie, przetrwanie ciała, życia to jest prawdziwy cel misji". Sam cel wycieczki naszych głównych bohaterów wskazuję nam że są obiektem testowym, eksperymentem, użyczyli swoich ciał by właśnie stać się "ludzkim doświadczeniem". Doświadczalny charakter podróży potwierdza również fakt (poza tym iż to jest jedyne logiczne wyjaśnienie dlaczego nikt nie ingeruje w eksperyment i jedynie śmierć rodziny Ross'a mogła go przerwać, lecz ostatecznie żona tutejszego Pinkmana odmówiła wsparcia z zewnątrz) że ziemskie rodziny otrzymały spore pieniądze by móc kupić dom na wsi bądź żyć w willi bez konieczności by ich żony pracowały.

ocenił(a) serial na 8
Badlly

"jednak w sprawie niewysłania replik jest to powiedziane w prost."
To wyjaśnienie trzymało się kupy dopóki wchodzili w swoje repliki. Skoro można wchodzić w nie swoją to można by w dowolną inną.

ocenił(a) serial na 7
andand22

Musiałby mieć klucz repliki w którą ma wejść. Zauważ że mają specjalny klucz/identyfikator i każdy ma swoje "łóżko" i "łóżko" na Ziemi.

ocenił(a) serial na 8
Nadzorca_harema

Co problem było przygotować kilka replik dla danego klucza?

ocenił(a) serial na 7
andand22

Kilka replik dla tego samego człowieka, ale jeden człowiek nie może wejść w replikę kogoś innego bez klucza.

ocenił(a) serial na 8
Nadzorca_harema

Przecież o tym piszę. Po zniszczeniu jednej repliki, uruchamiana jest następna.

ocenił(a) serial na 7
andand22

Może był problem... finansowy, nawet w przyszłości przy miliardowym projekcie oszczędza się na wszystkim, zrobienie biologicznej repliki możliwe że było droższe niż sam stateczek dryfujący w próżni kosmosu. Ale to tylko film, ma zmuszać do wielowątkowej analizy po co i dlaczego.

andand22

patolemingoza. skoro nie masz pojecia jak byly ze soba parowane repliki to po co szczekasz i ujadasz. rownie dobrze mozna dywagowac w druga strone i znalezc miliard powodow czemu akurat byla tylko jedna jedyna replika tylko jaki to ma sens. zaden.

ocenił(a) serial na 8
ssijto

To może mogli wymienić choć jeden z tych miliardów powodów? Nie wymienili? To będę szczekał.

andand22

Na Ziemi zostały repliki aby zminimalizować ryzyko śmierci prawdziwych organizmów. Gdyby na Ziemi pozostali prawdziwi ludzie i np. przejechałby ich samochód misja skończyłaby się niepowodzeniem.

ocenił(a) serial na 5
seb_dud

Skoro repliką może sterować każdy posiadacz klucza, to zamiana miejsc (replika jako astronauta, a człowiek na Ziemi) byłaby błahostką. Jednego astronautę mogłoby obsługiwać więcej osób - bez przerw normalnie w trybie 24/7.

Badlly

Może i powiedziane, ale jakoś mało sensownie to brzmi.

Badlly

dzięki za wyjaśnienie, jakimś cudem umknęło mi to

berol

Tak wciągnęła mnie fabuła odcinka, że nawet o tym nie pomyślałam. Repliki w kosmosie to byłoby rozwiązaniem typu "strzał w 10" - nie musiałyby jeść, spać, korzystać z tlenu, byłyby o wiele wygodniejsze w kosmosie.

ocenił(a) serial na 9
lenag

A wyobraź sobie repliki na Ziemi: nie muszą jeść, spać, korzystać z tlenu, jeździć samochodami, zużywać paliwa kopalne, wodę.

picar

Wyobraziłem sobie, co dalej?

ocenił(a) serial na 8
lenag

Dlatego jeśli homo sapiens będzie kiedyś podbijać kosmos to nie w postaci białkowej.

ocenił(a) serial na 6
andand22

To powyżej mógłby powiedzieć sam Margittai János Lajos ('mów mi John') von Neumann. I potem poetyckim głosem dodać: 'Słoneczny wiatr, co usta kobiety rozchyla.. kasacja białka to kosmosu działka'. Ciekawostka: łagodniejsza frakcja moon-hoaxerów twierdzi, że świadome białko po regolicie nie skakało, tylko boty pobrały dane, próbki i jeszcze odblyśnik (niczym pies obsikaną gałązkę) zostawiły.

berol

Moja teoria dlaczego nie wysłali replik w kosmos. Po pierwsze gdzieś na początku odcinka David wspominał o tym, że główną misją kosmiczną jest ludzkie doświadczenie w kosmosie. Więc była to zapewne próba generalna do przyszłych misji, sprawdzali czy taki układ ma sens i czy się przyjmie i to był główny cel misji - repliki na ziemi a nie ludzie w kosmosie. Po drugie: repliki miały jakieś a la stacje dokujące. Wyglądało to na sporą maszynę, być może nie było możliwości wsadzenia jej na pokład statku. Po trzecie - repliki mogły się zepsuć a łatwiej było mieć je ‚pod ręką’ i naprawić na ziemi niż odsyłać statek z powrotem. To samo ze stacjami dokującymi. Prościej naprawić je na ziemi niż na statku.

DeeelShannon

Wiesz jaką trzeba mieć "maszynę", aby utrzymać człowieka przy życiu w kosmosie? 10 razy większą niż tą, aby utrzymać replikę.

ocenił(a) serial na 8
DeeelShannon

Poza tym co to za eksperyment, skoro byli w swoich ciałach raz w tygodniu?

ocenił(a) serial na 8
Tomek59_fw

tylko ten jeden był raz w tygodniu, ten co malował obrazy, kolega pożyczał mu swoją replikę raz na tydzień

ocenił(a) serial na 8
DeeelShannon

więc czemu temu, któremu na początku zniszczono replikę i zabito rodzinę nie dano nowej repliki, to jest dziwne

grampa

Serial tłumaczy to tym, że dało się to zrobić kiedy byli na ziemi, a jak są w kosmosie, to już niezbyt.

ocenił(a) serial na 8
DeeelShannon

"być może nie było możliwości wsadzenia jej na pokład statku."
Moduły do obsługi człowieka są o wiele bardziej skomplikowane i zajmują więcej miejsca. Mechaniczna replika nie potrzebowałby nawet hermetycznej kabiny.

berol

Ja czegoś innego nie rozumiem. Wygląda to tak jakby nie było żadnej obsługi tego eksperymentu. Żadnego monitoringu, żadnego "Houston mamy problem", sztabu techników i psychologów, którzy już na etapie projektu braliby pod uwagę różne warianty problemów mogących zakłócić przebieg koszmarnie drogiego eksperymentu.
To jest skrajnie nieprawdopodobne.

ocenił(a) serial na 8
Cargha

Dokładnie jakby oni sami tą misję prowadzili. Przecież przed decyzją o pożyczeniu repliki, trzeba by mieć zgodę od 5 osób na 3 różnych szczeblach.

ocenił(a) serial na 8
Cargha

Plus rodziny i repliki na Ziemi powinny mieć całodobową mocną ochronę.

berol

poza tym akcja tego odcinka jest umieszczona w latach 60 a nie przypominam sobie zeby w tamtej dekadzie stworzono androidy. Mogli akcje umiescic blisko obecnej wspołczesnosci ale wtedy by im nie pasowały grupy hippisow mordercow i złodziei ktore grasowały własnie w latach 60 i 70

walkirium

Alternatywna rzeczywistość, mówi Ci to coś?

ocenił(a) serial na 8
Damon_Lynx

Tyle, że mocno wybiórcza ta alternatywna rzeczywistość. Jedyne odstępstwo od naszej rzeczywistości to technologia replik która nawet w XXI wieku jest dla nas nadal fantazją. Reszta to zupełnie nasze lata 60.

andand22

Jeżeli by istniała alternatywna rzeczywistość i ludzie by skupiali się na rozwoju - to "my" dziś byśmy zapewne kolonizowali inne planety. Taki właśnie to przeskok. Poza tym ten sezon jest mizerny, więc akurat osadzenie akcji w tych nieodpowiednich czasach to tylko jedna z wad...

ocenił(a) serial na 8
Damon_Lynx

Ludzkość nie kolonizuje planet bo to kompletnie nie opłacalne. Technologicznie było to zrobienia już 40 lat temu, ale koszt byłby gigantyczny, a zyski żadne.
Jeśli chodzi zaś o odcinek, to ogólnie on ma bardzo duży potencjał nawet na jeden z najlepszych w BM, ale różne głupotki wytrącają z imersji.

andand22

No, przebywać setki lat świetlnych 40 lat temu - oj chłopie...

ocenił(a) serial na 8
Damon_Lynx

Najbliższa planeta możliwa do kolonizacji to 4,3 - 22,4 minut świetlnych opie.

andand22

Mi chodzi o planety z poza naszego układu słonecznego, zapomniałem dodać.

Damon_Lynx

To nie jest alternatywna rzeczywistość, to są bzdury. Można to też nazwać stylizacją, tak jak steampunk na przykład.

ocenił(a) serial na 9
berol

Z tego co zrozumiałem to każda replika posiadała unikalny identyfikator który pozwał na połączenie z nią. 
Po zniszczeniu repliki Davida przez hipisów jego identyfikator stał się bezużyteczny, bo po wykonaniu jego nowej repliki dostała by ona nowy identyfikator który trzeba było wysłać na statek, dlatego musiał korzystać z repliki kolegi.

berol

Gdzieś na początku odcinka jak grana przez Paula. postać rąbała drewno i nie bardzo sobie z tym radziła , powiedział do syna coś w stylu że jeszcze nie przywyknął . Co daje do zrozumienia że repliki nie do końca nadawały się na misję w kosmosie ponieważ przy jakiejś awarii coś mogło by pójść nie tak

bator22

Myślę, że "awaria" człowieka bez lekarza i stołu operacyjnego na pokładzie, też nie skończyłaby się pozytywnie. Generalnie liczyłem, że twórcy jakoś to wytłumaczą, ale widać, mieli to gdzieś i dlatego ten odcinek mimo wszystko to kiepska pasztetowa.

bator22

Ale malować potrafi.

berol

Repliki w kosmosie widocznie były bardziej problematyczne niż wysłanie człowieka w kosmos a pozostawienie repliki na ziemi. Ale brak ochrony sprzętu w domach jest bezsensowny. Osadzenie w latach 60 ma swój urok :) od kiedy czarne lustro bierze się na poważnie :)

ocenił(a) serial na 8
Rafal_256

Do 4 sezonu włącznie to była idealna dystopia, którą można było jak najbardziej brać na poważnie.

ocenił(a) serial na 8
Rafal_256

"Repliki w kosmosie widocznie były bardziej problematyczne niż wysłanie człowieka w kosmos "
To kompletnie nie ma sensu. Dlaczego na Marsa wysyłaliśmy już tyle sond a człowieka nie? Bo utrzymanie życia człowieka w przestrzeni kosmicznej to gigantyczny problem.

Rafal_256

Bardziej problematyczne było jak widać wymyślenie sensownego wytłumaczenia.

berol

A tak poza tym wszystko Ci się zgadza :p?

ocenił(a) serial na 8
berol

1.tak jak ktoś wyżej napisał - misja mogła mieć na celu sprawdzenie właśnie człowieka w tych warunkach pod przyszłe misje, eksplorowanie kosmosu czy terraformacje; poza tym aparatura do tych połączeń która była na ziemii mogła być za duża na statek lub nie do końca pewna i sprawdzona tak jak cała ta technologia, o czym w ogóle obaj astronauci mogli wiedzieć i się na to zgodzić 2.mogła być to bardzo kosztowna w pieniądze/surowce/czas technologia przez co powstało tylko po jednej kopii 3.no to jest mega głupota, która psuje ten odcinek; do tego ogólnie to jak pominięta została kwestia opieki nad tą misją osób trzecich 4.to jest w mojej opinii mylne uproszczenie z twojej strony; to jest technologia do której nam jeszcze bardzo daleko, jeśli w ogóle kiedyś zostanie odkryta; może działać na zupełnie innej zasadzie niż sobie to wyobrażamy, więc sytuacja jedna osoba>1 klon jest jak najbardziej możliwa; poza tym punkt drugi też może to tłumaczyć......................ktos wytlumaczy czemu tak mi sie psuja komentarze na filmwebie? jakies BRy sie pojawiaja i polskie znaki wywala

ocenił(a) serial na 8
Debestalesgos

Też mam ten problem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones